YÜREĞİMİZE SIĞINANLAR

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliği ile 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü dolayısıyla BYEGM Basın-Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Yüreğimize Sığınanlar” adlı fotoğraf sergisinin açılışını Başbakan Yardımcıları Recep Akdağ ve Hakan Çavuşoğlu gerçekleştirdi.

Sergi; AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Temsilci Vekili Paolo Artini ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu gibi isimlerin yanı sıra büyükelçiler, bürokratlar ve yabancı basın mensupları tarafından ziyaret edildi.

Bu sergiyle, 1930’lu yıllardan günümüze, tarihin yaklaşık 80 yıllık bir kesitine yayılan çeşitli fotoğraf karelerinde, dünyanın dört bir yanından can güvenliği endişesi, asimilasyon tehdidi ve baskılardan kaçarak ülkemize gelen, sonrasında da bizlerden biri olan milyonlarca insana, kısaca “Yüreğimize Sığınanalar" a ait görsel bir arşive yer verildi. Sergi açılışı sonrası Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Suriyeli sığınmacı çocukların oluşturduğu koro "barış" temalı bir dinleti sundu.