ULUSLARARASI GAZETECİLER, BYEGM EV SAHİPLİĞİNDE ABD’NİN KUDÜS KARARINI DEĞERLENDİRDİ

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen ”Uluslararası Basın Mensuplarının Gözüyle ABD’nin Kudüs Kararı” paneli öncesi Basın Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Barışı Arayan Şehir Kudüs” Fotoğraf Sergisi açıldı. Serginin açılış kurdelesini Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Filistin Devleti Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa ve BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca kesti.

Türkçe, İngilizce, Rusça ve Arapça olmak üzere 4 dilde tüm dünyaya canlı yayınlanan panelin izleyicileri arasında Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez,  Suudi Arabistan, Tayland, Singapur, İspanya, Endonezya, Tacikistan’ın da aralarında bulunduğu pek çok büyükelçilikten temsilciler, akademisyenler, ulusal ve uluslararası basın mensupları da vardı.

Moderatörlüğünü Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca’nın yaptığı uluslararası gazeteciler tarafından ABD’nin Kudüs kararının mercek altına alındığı panelin ilk konuşmacısı, “İsrailliler ve Filistinliler” ile “Suriye Tozu”  kitaplarının best seller yazarı, İtalya’dan savaş muhabiri Francesca Borri oldu. İsrail ve Filistin’de sadece gazeteci değil aynı zamanda insan hakları uzmanı olarak da görev yapan Borri, İtalya’da il Fatto Quotidiano, Internazionale ve Al Monitor ile İsrail gazetesi olan Yedioh Ahronoth’a yazdığı makalelerin ardından bir kez de BYEGM mikrofonundan görüşlerini aktardı.

Bir diğer konuşmacı, Rusya’dan gazeteci, sunucu ve siyasi analist Maksim Leonardoviç Şevçenko idi.  İsrail ve Filistin sorunu konusunda çok sayıda makalesi bulunan Şevçenko, Kudüs sorununun dinler arasında bir sorun olmadığını, bir demokrasi sorunu olduğunu vurguladı.

Panelin üçüncü konuşmacısı ise Bosna Hersek’ten gazeteci ve siyasi analist Mirnes Kovaç’tı.  Ortadoğu ve Balkanlar’daki siyasi süreçler hakkında önemli analizleri bulunan yazar, Kudüs’e verdikleri destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür etti.