BYEGM KAZAK SANATÇI BAIGUTOV’UN RESİM SERGİSİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Kazak ressam Karim Baigutov'un "Karışık Dünya" adını verdiği serginin açılış töreni BYEGM Basın, Kültür ve Sanat Merkezi'nde, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Köktuğ Kazak Kültür Derneği Başkanı Lyazzat Mullazimoğlu ile Kazakistan'dan gelen çok sayıda davetli ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti.

Açılış konuşmalarından ilkini yapan Genel Müdür Mehmet Akarca, BYEGM'de ilk kez müstakil bir resim sergisinin açıldığına işaret ederek "Sanatçıların düşünce dünyası çok farklı ve çok gelişmiş oluyor. Burada gördüğünüz eserler de bunun bir yansıması. Kazak bir sanatçının resimlerini sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Kendisine sanat hayatındaki başarılarının devamını diliyorum." dedi.

Büyükelçi Saparbekuly de Türk dünyasının çok zengin bir kültüre ve kadim bir uygarlığa sahip olduğuna dikkat çekti; kültürlerin tanıtılmasında tatlı bir yarış içinde olunması gerektiğini söyledi. Saparbekuly, "Sanatıyla, geleneğiyle, tarihiyle kültürümüzü tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Milli değerlerimizin ne kadar önemli olduğunu önce kendimiz anlamalıyız ki başkalarına da anlatabilelim. Aynı ailenin mensupları olduğumuzu fark etmek, değerlerimize sahip çıkmamız açısından önemlidir. Bu etkinlik genç sanatçımıza bir fırsat tanıyor. BYEGM Genel Müdürü Akarca'ya ve ekibine ev sahipliği için çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından ressam Baigutov, Genel Müdür Akarca'ya hayat dolu bir ömrü temsil eden "Kırmızı Ada", Büyükelçi Saparbekuly'e de aynı anlama gelen ve kardeşlik belirten "Sarı Ada" eserlerini hediye etti.

Açılış kurdelesini Genel Müdür Akarca, Büyükelçi Saparbekuly ve Dernek Başkanı Mullazimoğlu'nun birlikte kestiği sergi, 1 Haziran'a kadar ziyarete açık olacak.