2018 YILI “BİR RAMAZAN GECESİ”

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), bu yıl ikincisini düzenlediği “Bir Ramazan Gecesi” etkinliğinde, Anadolu'ya özgü ramazan eğlencelerini ve çömlekten ipek dokumaya, tasavvuf musikisinden, halk oyunlarına Türkiye’nin kültür zenginliklerini, büyükelçilere ve yabancı misyon temsilcilerine tanıttı.

BYEGM Basın-Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, aralarında Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Brezilya Büyükelçisi Eduardo Ricardo Gradilone Neto, Bosna-Hersek Büyükelçisi Bakir Sadovic, Çin Büyükelçisi Hongyang Yu, Filistin Büyükelçisi Faed K. A. Mustafa, Kore Büyükelçisi Hong Ghi Choi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amaros Nunez, Sudan Büyükelçisi Yousif A. T. Elkordofani'nin de bulunduğu, 30’a yakın ülkenin diplomatik misyon temsilcisi ile çok sayıda diplomat, gazeteci ve siyasetçi katıldı.

BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, konukları eşi İrem Akarca ile birlikte karşıladı. Protokolün hemen yanında marşlarını çalan, dünyanın en köklü askeri bandolarından Mehter Takımı büyük ilgi gördü. Konuklar bir süre Mehteran’ı dinleyip, fotoğraf ve görüntü çekerken, bir yandan da meyveler ve baharatların eşsiz karışımı Osmanlı mirası, ramazan şerbetlerini yudumladı.

Ramazan sokağında yer alan ipek dokuma tezgâhında ipek dokuyan büyükelçiler ve eşleri, tahta baskı ile kendileri için şallar yaptı. Cam üfleme ve çömlek tezgâhı en çok ilgi gören stantlardandı. Konuklar, tezgâhların başına geçerek bu el sanatlarının nasıl üretildiğini deneme fırsatı buldu.

Kahramanmaraş dondurmasının tadı kadar dondurmacının şovu da konukların tebessümü ve  beğenisiyle karşılandı. Konuklara ayrıca macun şekeri, kumda pişirilmiş Türk kahvesi ve Türk mutfağının özel lezzetleri ikram edildi.

Neyzen’in ezgileri ve semazenlerin gösterisi yabancı konuklardan büyük ilgi gördü.

Semazenlerin hemen ardından Mehteran salona girerek görkemli bir yürüyüş  yaptı.

Tasavvuf Musikisi Korosu’nun konseri, Zeybek ve Adıyaman yöresi halk oyunlarının yanı sıra Suriyeli mülteci çocuklardan oluşan koro da büyük alkış aldı.